Opis odcinków
Spis odcinków
Troche faktów.
Serial Star Trek Voyager jest z kolei czwartą serią Star Treka, który powstał na podstawie pomysłu Gene'a Roddenberry. Po raz pierwszy na fotelu kapitańskim zasiada kobieta. Premiera Voyagera miała miejsce w styczniu 1995r.

Małe streszczenie.
Serial opowiada o losach załogi USS Voyager NCC-74656 - najnowocześniejszego statku Federacji. W czasie pierwszej swojej misji, polegającej na ściganiu kosmicznych terrorystów - Maquis, Voyager zostaje przeniesiony wbrew swej woli 75000 lat świetlnych do Kwadrantu Delta. Od tej pory, Voyager razem z grupą Maquis wcielonych do załogi Ferderacji poszukuje sposobu na szybką drogę do domu. Zwykła podróż do Kwadrantu Alfa, nawet z prędkością 9,5 warp wyniosła by ponad 70 lat. Dlatego kapitan Kathryn Janeway decyduje się na zbadanie nieznanego do tej pory Kwadrantu Delta, w celu nawiązania kontaktu z nieznanymi do tej pory rasami, mając nadzieję na znalezienie odpowiedniej technologii, która w jakiś sposób pomogła by im skrócić podróż do domu. Niestety nie zawsze jest to łatwe, albo koliduje z przepisami Federacji - Pierwszą Dyrektywą. W czasie swej drogi zdobędą wielu przyjaciół, ale też i wielu wrogów. W czasie podróży spotkają kilka osób, które dołączają do załogi Voyagera, by wspólnie podróżować przez Kwadrant Delta.

Występują:
kapitan Kathryn Janeway - dowódca - Kate Mulgrew
komandor Chakotay - pierwszy oficer - Robert Beltran
porucznik B'Elanna Torres - główny mechanik - Roxann Biggs-Dawson
komandor porucznik Tuvok - szef ochrony - Tim Russ
Holograficzny Program Medyczny - główny oficer medyczny - (Robert Picardo)
porucznik Tom Paris - nawigator - Robert Duncan McNeill
chorąży Harry Kim - Garrett Wang
Neelix - Ethan Phillips
Kes - pielęgniarka - Jennifer Lien (sezon 1-3)
Siedem z Dziewięciu - Jeri Lynn Ryan (sezon 4-7)


Serial Star Trek Voyager składa się z 7 sezonów - 172 odcinki.

Sezony 1-3
Sezony 4-7

Napotkane rasy w kwadrancie delta:

Kazoni:
Kazoni to pierwsza rasa, z którą zetknął się USS Voyager w Kwadrancie Delta. Ich technologia jest na niskim poziomie, a umiejętność podróży kosmicznych zdobyli w wyniku konfliktu. Na ich rodzinnej planecie zamieszkiwali kiedyś Tarbowie. Bardziej zaawansowana technicznie rasa traktowała Kazonów jak niewolników. Po buncie technologia Trabów trafiła w ręce Kazonów.
Kazoni są niezwykle agresywni i terytorialni i po pobiciu Trabów stali się najbardziej zaawansowaną technicznie rasą w sektorze. Kolektyw dzieli się na sekty, a przywódcy noszą tytuł Pierwszego Maje. Sekty te rywalizują ze sobą, dlatego obszar dominacji Kazonów ciągle się zmienia.
Po spotkaniu z USS Voyager z poznaniu technologii Federacji, Kazoni postawili sobie za cel zdobycie jej za wszelką cenę. Do najsilniejszej sekty Kazonów - Nistrim, dołącza Seska - cardassiański szpieg w szeregach Maquis.
Inne sekty kazońskie to Kazoni-Hobii, Kazoni-Mostral, Kazoni-Pommar, Kazoni-Relora i Kazoni-Oglamar.

Vidianie:
Vidiianie to stara rasa zamieszkująca Kwadrant Delta. Kiedyś ich cywilizacja znana, byli to nauczyciele, badacze, a przede wszystkim artyści. Jednak dawno temu całe społeczeństwo zarażone zostało nieznaną formą wirusa, który niszczył ich organy wewnętrzne i skórę tak, że z ich oryginalnego wyglądu nic nie pozostało. Wirus przenosił się z pokolenia na pokolenie i już w młodym wieku występują zmiany chorobowe. Jedyną drogą ratunku okazały się przeszczepy organów, nawet od innych gatunków. Vidiianie zaczęli polować na organy i porywać przedstawicieli innych ras, których najpierw wykorzystywali przy ciężkich pracach, np. w kopalniach, a potem, gdy nie byli oni już w stanie pracować, służyli jako dawcy organów.
Ogólnie Vidiianie nie stoją na wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, gdyż wszystkie swoje wysiłki poświęcili medycynie (systemowi immunologicznemu) i związaną z nią technologią. Wiedza medyczna Vidian doskonalona przez ten cały czas, jest tak wysoko rozwinięta że nie dorównuje jej nawet wiedza medyczna Federacji. Wiedza ta pozwala im na transplantacje organów od innych ras bez ryzyka odrzucenia. Są rasą bardzo niebezpieczną i stanowią duże zagrożenie nawet dla okrętu jakim jest Voyager.

Gatunek 8472:
Pierwszy raz Voyager natkną się na tą rasę na terytorium kontrolowanym przez Borga. Gatunek 8472 jest to oznaczenie jakiego używa dla tej rasy Borg. Rasa ta pochodzi z innego wymiaru, płynnej przestrzeni, gdzie są jedyną formą życia. Wymiar ten nie przypomina normalnej przestrzeni kosmicznej. Brak jest galaktyk, gwiazd, planet. Całą przestrzeń wypełnia organiczna ciecz. Do Kwadrantu Delta rasa ta przedostała się przez Borga, który sztucznie wytworzył osobliwości kwantowe.
Gatunek 8472 porozumiewa się telepatycznie, dzięki temu nawiązali kontakt z członkiem załogi Voyagera Kes. Jest to rasa nie znająca litości, pełna nienawiści do wszystkiego co żyje i jest obce uznająca inność za zagrożenie dla swej genetycznej czystości.
Borg przypadkowo odkrywszy płynną przestrzeń, wkroczył w nią z zamiarem asymilacji, lecz Gatunek 8472 okazał się odporny na nanosondy i wkroczył do Dwadrantu Delta z zamiarem eliminacji Borga. Technologia Gatunku 8472 stoi na niezwykle wysokim stopniu zaawansowania. Ich statki skonstruowane są z żywej masy biologicznej i odporne są na technologie Federacji i Borga. Są nienamierzalne dla transporterów czy wiązki holowniczej, ich wnętrze nie do spenetrowania dla czujników. Organizm Gatunku 8472 ma niezwykłe zdolności regeneracyjne i jest w stanie przeżyć w próżni kosmicznej. Cechy tej materii organicznej są zupełnie odmienne od biotechnologii stosowanej przez znane Federacji rasy. Wytwarza też naturalne pole bioelektryczne, które utrudnia jego zlokalizowanie za pomocą trikoderów i zakłóca działanie transportera.
Załoga Voyagera zawarła sojusz z Borgiem, mediatorem zostaje człon Seven of Nine. Nowa załoga odkryła skuteczną broń przeciwko Gatunkowi 8472 - zmodyfikowane nanosondy Borga, które atakowały komórki obcych zanim ich organizm był w stanie zareagować.

Hirogeni:
Podróżująca po kosmosie rasa, której społeczeństwo, wysokiego poziomu zaawansowania technologiczne, jest całkowicie oparte na rytualnym polowaniu. Wszystkie inne gatunki uważane są za zdobycz, za podgatunek, za nierównych Hirogenom tylko niektóre z nich cenione i ścigane. Współzawodnictwo pomiędzy męskimi osobnikami służy zdobyciu trofeów i reliktów, technologii i różnych artefaktów. Zdobycze te decydują o pozycji Hirogena w hierarchii społecznej.
W pościgu za kolejnym zdobyczami rasa Hirogenów rozproszyła się po całym Kwadrancie Delta. Niektórzy z nich uznali to za zagrażające przetrwaniu ich społeczeństwa. Dlatego Hirogeni przejęli Voyagera z zamiarem wykorzystania holodeków, które pozwoliły by tej rasie bezpiecznie kontynuować tradycje polowań i jednocześnie chronić ich bezdomne, rozproszone społeczeństwo.
USS Voyager odpowiada na wezwanie pomocy z treningowej jednostki Hirogenów. W stacji kosmicznej, z której pochodził sygnał załoga odnalazła holograficzne środowisko usłane ciałami Hirogenów. Wkrótce okazało się, że technologia holograficzna, jaką kapitan Janeway podarowała Hirogenom została do tego stopnia zmodyfikowana, że ofiary stały się łowcami. Hologramy stały się nie tylko samoświadome, ale stworzyły nową rasę szukającą ucieczki od niewolnictwa i brutalności "organicznych istot". Opanowawszy stację uciekły na pokładzie jednego z hirogeńskich okrętów.

Zwiastun:


Intro:Opis odcinków
Spis odcinków