Opis odcinków
Spis odcinków

Troche faktów.
Serial nakręcony w latach 2004-2009.

Małe streszczenie.
Akcja tego serialu zaczyna się w czasie pierwszego odcinka 8 sezonu Stargate SG-1. Grupa naukowców odkrywa położenie mitycznej placówki pradawnych - Atlantis, znajdującej się w galaktyce Pegaza - miliardy lat świetlnych od ziemi. Na Atlantis wysyłają ekspedycję, lecz jest to podróż tylko w jedną stronę. Nie ma energii, która by pozwoliła na ponowne połączenie Gwiezdnych Wrót Ziemi i Atlantydy. Ludzie nie posiadają jeszcze technologii która pozwala na tak długą podróż statkiem kosmicznym. Atlanytda okazuje się pusta, ale w nienaruszonym stanie. Pradawni już dawno wrócili na zięmię, dlatego że w galaktyce Pegaza prowadzili wojnę z nowym przeciwnikiem i przegrywali. Atlantyda okazał się miastem, zanużonym w oceanie. Przed zalaniem chroniło ją pole siłowe. Niestety, wraz z pojawieniem się ekspedycji z ziemi, pole siłowe zaczeło tracić swą energie i żeby nie dopuścić do zatopienia Atlantis wypłyneło na powiechnie oceanu. Teraz bohaterowie zmuszeni są oprócz badania nowych planet w tej galaktyce, poszukiwania enetrgii, tzw. modułu ZPM. Niestety w trakcie tych poszukiwań budzą ze snu wrogów pradawnych.

Występują:
dr Elizabeth Weir - Torri Higginson
major John Sheppard - Joe Flanigan - w drugin sezonie awansował na pułkownika
Teyla Emmagan - Rachel Luttrel
porucznik Aiden Ford - Rainbow Francks
dr Rodney McKey - David Hewlett
dr Carson Becket - Paul McGillion
Ronon Dex - Jason Momoa


Serial składa się z 5 sezonów - 100 odcinków.
Najważniejsze rasy:
Wraith
Istoty przypominające zombie i wampiry w jednym. Wysysają ze swoich ofiar energie życiową. Zamieszkałe światy uważają za swoje ludzkie żerowiska. Mają też niesamowity sposób regeneracji. Ich regeneracyjne zdolności są tak dobre, że jest mało prawdopodobne, aby Wraith kiedykolwiek umierali ze starości. Prawdopodobnie są nieśmiertelni, o ile karmią się siłą życiową innych istot. Gatunek ten posiada również zaawansowane zdolności telepatyczne: potrafią zmusić swoje ofiary, aby widziały rzeczy, których nie ma, lub wymusić na niej każde zeznanie. Żołnierze Wraith posługują się bronią paraliżującą do łapania swoich ofiar. Dla Wraith najważniejsze jest, aby ofiara była najedzona do syta i w stanie nietkniętym, bowiem głód oraz uszkodzenie ofiary odbija się na smaku jej siły życiowej.

Geni
Rasa która na własną rękę próbuje walczyć z Wraith. Podstępem chcą zdobyć od ekipy z Atlantis broń, materiały wybuchowe oraz technologie Pradawnych. Po upadku władzy na planecie Genii, nowy rząd chce nawiązać pokojowe stosunki z Atlantis, jednak zwolennicy starej władzy nie chcą pokoju.

Replikatory
Rasa technologicznie stworzona przez pradawnych, przeznaczona do walki z Wraith. Jednak Wraith znajdują sposób i programują replikatory by nie walczyli. Kiedy drużyna Shepparda spotyka replikatory, dowiadują się, że chcą one zniszczyć atlantydę.

Zwiastun:


Intro:Opis odcinków
Spis odcinków