Opis odcinków
Spis odcinków

Troche faktów.
Star Trek Deep Space Nine (stacja kosmiczna) jest trzecim serialem z serii Star Trek. Serial opowiada o wydarzeniach jakie mają miejsce na stacji kosmicznej, a nie na statku kosmicznym, jak w przypadku innych serii. Serial został nakręcony w latach 1993-1999. Akcja rozpoczyna się między czwartym a piątym sezonem serialu Star Trek Następne pokolenie.

Małe streszczenie.
Deep Space 9 to stacja kosmiczna wybudowana przez Kardasjan na orbicie planety Bajor, w czasie kiedy to okupowali planetę. Kiedy Kardasjanie się wycofali, rząd Bajoran poprosił Federację o objęcie posterunku na stacji. W pobliżu stacji znajduje się tunel podprzestrzenny łączący Kwadrant Afla z Kwadrantem Gamma. Korytarz otwiera nowe możliwości handlowe przez co stacja staje się ważnym miejscem strategicznym. Jednak Bajorański Tunel Podprzestrzenny nie jest tylko drogą na skróty, lecz i miejscem w którym mieszkają istoty niematerialne. Kapitanowi DS9 został przydzielony okręt USS Defiant NX-74205 posiadający urządzenie maskujące, by mógł niepostrzeżenie badać Kwadrant Gamma, którym włada potężna organizacja zwana Dominium, chcąca zawładnąć galaktyką.

Występują:
kapitan Benjamin Sisko - dowódca - Avery Brooks
Major Kira Nerys - pierwszy oficer - Nana Visitor
konstabl Odo - szef ochrony - Rene Auberjonois
komandor porucznik Worf - oficer taktyczny - Michael Dorn
komandor porucznik Jadzia Dax - oficer naukowy - Terry Farrell (sezon 1-6)
porucznik Ezri Dax - doradca - Nicole deBoer - (sezon 7)
Miles O'Brien - główny mechanik - Colm Meaney
doktor Julian Bashir - główny oficer medyczny - Alexander Siddig
Quark - barman - Armin Shimerman
Garak - krawiec - Andrew Robinson
Jake Sisko - Cirroc Lofton


Serial Star Trek DS9 składa się z 7 sezonów - 175 odcinków.
Sojusznicy:

Bajoranie :
Bajoranie są jedną z najstarszych ras w kwadrancie alfa ich planeta nosi nazwę Bajor. W roku 2328 Bajoranie zostali podbici i przyłączeni do Imperium Kardassiańskiego. Okupacja trwała do 2369 roku. 160 milionów kilometrów od planety Bajor znajduje się Bajorański Tunel podprzestrzenny, który łączy Kwadrant Alfa, z Kwadrantem Gamma, dając Bajoranom dużą przewagę strategiczną i ekonomiczną. Aby ją utrzymać zaczęli ściślej współpracować z Federacją, prosząc by objęła dowództwo na Stacji Kosmicznej. Religia Bajoran jest bardzo złożona. Według Bajoran ziemia i zamieszkujący ją ludzie są jednością. Pośród złożonych rytuałów śmierci, Bajoranie wierzą, że zmarła dusza powinna zawrzeć pokój ze swoim poprzednikiem i pożegnać się z tymi, którzy zostali, zanim wkroczy do życia pozagrobowego. Niektórzy Bajoranie posiadają stworzone własnoręcznie unikatowe i osobiste kolczyki, które wyglądają jak dwa ozdobne klipsy połączone łańcuszkiem na ich podstawie można zidentyfikować samego właściciela, jak też jego rodzinę.

Ferengi:
Ferengi to niska rasa humanoidalna o pomarańczowej skórze i charakterystycznych, dużych małżowinach usznych. Rodzimą planetą rasy Ferengi jest Ferenginar. To rasa kupców, których filozofia życiowa opiera się wyłącznie na chęci zysku. Kierują się przy tym zbiorem praw spisanych w księdze Zasad Zaboru Ferengi. Społeczeństwo Ferengi jest silnie patriarchalne. Kobiety mają bardzo ograniczone prawa. Ferengi to szowiniści aż do przesady, nie pozwalają swym kobietom na noszenie ubrań, samice traktowane są jak kury domowe niewykształcone i całkowicie zależne od swych mężczyzn. Nielegalne jest, by kobiety miały jakiekolwiek dochody lub cytowały zasady Ferengi. Mają także zakaz podróżowania i rozmawiania z obcymi. Wedle tradycji muszą przygotowywać posiłek rodzinny i podawać go, w dodatku jeszcze, zmiękczać go swoim mężczyznom poprzez przeżuwanie go dla nich.


Wrogowie:

Dominium:
Dominium to rasa żyjąca i panująca w Kwadrancie Gamma. Jest to olbrzymie i niezwykle potężne imperium militarno-handlowe, którego system rządów oparty jest na bezlitosnym reżimie wojskowym. Dominium zostało stworzone dwa tysiące lat temu przez zmiennokształtnych. Zmienni byli ścigani i mordowani. Założyli więc Dominium, by bronić się przed przemocą i prześladowaniami. Od chwili powstania, powiększało swą strefę wpływów i obecnie nie ma sobie równych w całym regionie. Dominium postanowiło podporządkować sobie Kwadrant Alfa i doprowadziło to do wyniszczającej wojny z Federacją.

Vorta:
Vorta są rasą humanoidów, ulepszoną genetycznie przez zmiennokształtnych. Traktują sowich założycieli jak bogów. Potrafią się rozmnażać, ale większość z nich to klony. Kiedy jeden z nich umiera, do życia powołuje się jego klona, który kontynuuje pracę poprzednika. Są odporni na większość trucizn, co pozwala im spełniać niebezpieczne misje dyplomatyczne. Posiadają także ograniczone zdolności telekinetyczne pozwalające im na tworzenie błękitnych pocisków energetycznych. Są oni ogniwem łączącym Zmiennych z resztą ras wchodzących w skład Dominium.

Jem'Hadar:
Jem'Hadar są sztucznie wyhodowaną rasą, którą Dominium używa jako żołnierzy. By ich sobie podporządkować, uzależnili ich od enzymu ketracelu, który działa jak narkotyk. Starcza Jem'Hadar za jedzenie, ale pozbawieni go przez dłuższy czas umierają. Nie są w stanie się rozmnażać i rzadko żyją dłużej niż kilka lat. Są główną i najbardziej przerażającą siłą militarną Dominium. Każdy Jem'Hadar jest w stanie się zamaskować, stając się dosłownie niewidzialnym dla otoczenia.

Zwiastun:


Intro:Opis odcinków
Spis odcinków