Opis odcinków
Spis odcinków
Opis filmów

Troche faktów.
Serial nakręcony w latach 1997-2007. Serial powstał na podstawie filmu Gwiezdne wrota nakręconego w 1994 roku. Jest najdłużej emitowanym nieprzerwanie serialem sci-fi.

Małe streszczenie.
W czasie prac archeologicznych w Egipcie w roku 1928 zostaje odkopany wielki metalowy krąg wraz z kamiennymi tablicami. Archeolog Catherine Langford wraz z wojskiem przez wiele lat badała i próbowała rozwikłać zagadkę niezwykłego wykopaliska. Dopiero pół wieku później młody Egiptolog odszyfrował prawdziwe znaczenie znaków na tablicach i poznano tajemnice metalowego kręgu. Były to Gwiezdne Wrota zbudowane miliony lat temu przez nieznaną cywilizacje i umożliwiające podróż na inne planety. Wkrótce potem odbywa się pierwsza wyprawa na planetę Abydos.
SG-1 jest to drużyna składająca się z 4 osób, które posiadają odpowiednie umiejętności i szeroką wiedze do podrózy na inne panety. Jest kilkanaście drużyn SG, ale głównymi bochaterami są członkowie SG-1.
W galaktyce znajduje się wiele niebezpieczeństw. Obcy zwani Gua'uld dawno temu opanowały galaktyke i w tyranizacyjny sposób rządzą poddanymi. Teraz znowu - tzn po kilkunastu wiekach chcą opanować ziemie.
Odwiedzając różne planety w celu zdobycia nowych przyjaciół i w celu pozyskania technologii, mogącej pomóc w obronie przeciw agresorom, SG-1 dowiaduje się że Gua'uld nie są jedynymi i najgroźniejszymi przeciwnikami dla ziemi.

Występują:
Pułkownik Jack O'Neill - Richard Dean Anderson - w 9 sezonie awansował na generła
Kapitan Samanta Carter - Amanda Tapping - awans na podpułkownika
Doktor Daniel Jackson - Michael Tapping
Teal'c - Christopher Judge
Generał Hammond - Don Sinclair Davis
A w dalszych sezonach:
Generał Hank Landry - Beau Bridges
Pułkownik Cameron Mitchell - Ben Browder
Jonas Quinn - Corin Nemec


Serial składa się z 10 sezonów - 214 odcinków
oraz z 3 filmów pełnometrażowych.

Sezony 1-8


Sezon 6


Sezony 9-10Najważniejsze rasy:
Ludzie - ich chyba nie muszę opisywać.

Gua'uld
Jeden z dominujących gatunków w naszej galaktyce. Goa'uld'owie są podobnymi do węży pasożytami biorącymi ludzi na nosicieli, żądnymi władzy i czci. Zniewolili niezliczone światy używając ich mieszkańców jako nosicieli, żołnierzy, górników i osobistych niewolników. Pasorzyt, który nad swym żywicielem (najczęściej człowiekiem) przejmuje władze, posiadający genetyczną pamięć. W takiej postaci udają egipskich bogów. Do siania terroru i utrzymania porządku na swoim terytorium Gua'uld używa zniewolonych wojowników Jaffa. Są to ludzie, którzy pod przymusem w swoim ciele noszą młode Gua'uld.

Replikatory
Technologicznie zaawansowane małe maszyny przypomianjące pająki, Replikatory zostały zaprogramowane przez swojego stwórców jedynie do jednego celu: replikowania się. Ktokolwiek i cokolwiek wmiesza się w proces rojenia się, anihilacji i duplikowania naraża się na niebezpieczeństwo. Replikatory składają się z setek pojedynczych bloków, z których każdy zawiera ten materiał, który Replikator zjadł. Nie jest jasne z ilu bloków składa się podstawowy Replikator, ale dwa Replikatory są niezbędne do stworzenia trzeciego i tak w zasadzie rosną. Potrzeba jedynie kilka bloków by zreplikować następne, a w kilka godzin Replikatory mogą rozmnożyć się z garstki w setki. Replikatory są bardzo efektywne we współpracy dążąc wspólnie do osiągnięcia swojego nadrzędnego celu. Jeśli trzeba, Replikatory z bloków tworzą prosta formę "muru" by zablokować napastnika, który chciałby przeszkodzić im w osiągnięciu celu. Replikatory stanowią poważne zagrożenie dla technicznie zaawansowanego imperium Asgardu, który wyczerpał wszystkie własne sposoby walki z replikatorami.

Ori
Zły odłam Pradawnych. Chcą oni nawrócić wszystkich w naszej galaktyce na ich wiarę, podając się za jedynych, prawdziwych bogów. Światy galaktyki mają wybór - albo będą czcić Ori, albo zostaną zniszczeni. Ori wysyłają na planety kapłanów Ori, którzy posiadają moc przekonywania. Jeśli ktoś się nie zgodzi, niespodziewanie przychodzi jakaś plaga i tylko kapłanie mogą temu zapobiec.

Pradawni
Jedna z najstarszych ras zamieszkujących galaktykę. Budowniczowie Gwiezdnych wrót. To oni na początku zamieszkiwali ziemie. Przeszli na na wyższą płaszczyznę egzystencji - ascendowali - porzucili swoją cielesną formę zyskując nowy sens istnienia.

Asgardczycy
Małe, szare istoty z chudymi nóżkami, wielką głową i czarnymi oczami. Najbardziej potężni sprzymierzeńcy ziemi. Są bardzo rozwinięci technologicznie. Wszystkie są identyczne, gdyż, aby ich gatunek musiał przetrwać - klonują się.

Nox
Z pozoru prymitywni ludzie lasu. Posiadają zdolność maskowania wszystkiego i wszystkich, włączając ich samych, czynienia niewidzialnym bez względu na rozmiar obiektu. Jeśli Nox zostaje ranny, rodzina bierze udział w rytuale podczas którego potrafią go uzdrowić, a jeśli umrze, przywrócić do życia. Posiadają nowoczesną technologie, lecz z nikim się nią nie dzielą. Odmawiają brania udziału w jakimkolwiek działaniu dążącym do skrzywdzenia innej osoby, jeśli mogą być za to bezpośrednio odpowiedzialni.

Tok'ra
Ten sam gatunek co Goa'uld'owie. Są ruchem oporu, żyjącym w dobrowolnej symbiozie ze swoimi ludzkimi nosicielami. Tok'ra są nieustannie w ruchu, zmieniając położenie swojej bazy operacyjnej, co kilka lat i obsługując różne bazy równocześnie. Żyją w podziemnych tunelach rozrastających się ze specjalnych kryształów. Często operacyjni Tok'ra zostają wysłani na misje by szpiegować i krzyżować plany Władców Systemu.

Zwiastun:


Intro:Opis odcinków
Spis odcinków
Opis filmów